راهنمای افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی

bank account

 

افتتاح حساب بانکی

 

مردم با هدف ساختن آینده‌ای بهتر و فرار از مشکلات موجود در کشور خود تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، بنابراین مهاجرت به جابه جایی طولانی مدت گفته می‌شود. مهاجرت نه تنها باعث افزایش سطح زندگی افراد می‌شود بلکه برای کشورهای مهاجرپذیر هم مزایای فراوانی دارد، چون مهاجرت می‌تواند رشد اقتصادی کشورها را افزایش دهد. این امر به خصوص در کشورهایی بیشتر قابل مشاهده است که با کمبود نیروی متخصص و ماهر و یا جمعیت جوان مواجه هستند. آمارها حاکی از آن هستند که مهاجرت هم به نفع کشور مبدأ و هم به نفع کشور مقصد مهاجرپذیر می‌تواند باشد چرا  که کشوری که کمبود نیروی کار دارد، نیروی کار خود را از کشورهایی که نیروی کار مازاد دارد، تأمین می‌کند که در این جا هر دو کشور از این اقدام، منفعت کسب می‌کنند.

 

طبق آمارهای موجود در سراسر جهان، ۲۳۰ میلیون مهاجر وجود دارد که این جمعیت حدود ۳ درصد جمعیت جهان را شامل می شود. تعداد کشورهای مهاجرپذیر از اوایل دهه ۱۹۰۰ از ۵۰ کشور به بیشتر از ۲۰۰ کشور افزایش یافته است.

از این رو، که آمارها بیانگر افزایش سالانه مهاجران است، به علت اهمیت این مسأله سعی شده در این نوشتار به یکی از مهم ترین اقدامات بعد از مهاجرت (به ویژه در بین دانشجویان) پرداخته شود.

یکی از اساسی ترین اقدامات اولیه هر فردی که مهاجرت می کند، افتتاح یک حساب بانکی است. سیستم بانکی در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی نسبت به بانک‌های ایران دارد، پس هنگام افتتاح حساب با دقت تمام قرارداد افتتاح حساب را بخوانید و سوالاتی که در ذهن دارید را بپرسید. مثلا بخش زیادی از خدماتی که در بانک‌های آمریکا به مشتریان ارائه می‌شود منوط به داشتن امتیاز اعتباری یا کردیت اسکور است.

فرقی نمی کند تصمیم گرفته اید در کدام کشور تحصیل کنید، بی شک افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان امری ضروری است و به سهولت انجام اموری مالی آن ها کمک می‌کند. هرچند این کار آنچنان هم دشوار نیست اما اکثر دانشجویان به علت نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه، نسبت به افتتاح حساب و امور اداری آن نگرانند. ما در این مقاله شما را از شر این نگرانی ها خلاص می کنیم، پس همراه ما باشید.

 

 

مهمترین دلایل افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی

 • صرفه جویی در تبدیل وجه نقد: بی تردید قصد ندارید کارمزدهای زیادی جهت تبدیل ارز از حساب بانکی در کشور خودتان بپردازید. بنابراین، زمان انتقال مبالغ بالاتر و کار با وجه رایج یک کشور، حداکثر صرفه جویی را خواهید داشت.
 • تامین هزینه‌های زندگی: اگر وام یا بورسیه‌ای دارید که می‌تواند برای هزینه‌های زندگی استفاده شود ولی مستقیما به دانشگاه پرداخت شده است، دفتر بورسیه باید این بودجه را به حسابی واریز کند. معمولاً بلافاصله، به محض افتتاح حساب بانکی دانشجویی در محل تحصیل، این وجه نقد به حساب بانکی شما واریز می شود.
 • سابقه اعتبار بانکی: اگر گزینه‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی برای شما وجود دارد، احتمال بسیار زیادی می‌رود که مدتی طولانی‌تر از آنچه انتظار دارید در کشور میزبان اقامت کنید. در هر صورت، افتتاح یک حساب بانکی محلی، نخستین قدم به سوی ایجاد اعتبار در کشوری جدید است.
 • بازپرداخت ساده‌تر وام: دقیقا به آن دلیل که نمی‌خواهید از حساب بانکی کشور خود برای هزینه‌های زندگی استفاده کنید، داشتن یک حساب بانکی با واحد پولی وام دانشجویی، یک صرفه جویی بزرگ محسوب می‌شود.

چه گزینه‌هایی برای حساب بانکی دانشجویی وجود دارد؟

با توجه به اینکه سیستم بانکی در هر کشوری، تفاوت دارد و نمی توان انتظار داشته باشید شرایط با کشور خودتان یکسان باشد. توصیه می شود، پیش از ورود به کشور میزبان، تحقیق کنید تا غافلگیر شوید.

 

مدارک لازم برای افتتاح حساب دانشجویی

به طور کلی به موارد زیر برای افتتاح حساب بانکی دانشجویی نیاز خواهید داشت:

 • گذرنامه همراه با ویزای دانشجویی
 • یک کارت شناسایی عکس دار دیگر، اغلب گواهینامه رانندگی یا کارت دانشجویی
 • مدرک مبنی بر اقامت یا آدرس محل اقامت
 • مدرک مبنی بر ثبت نام در دانشگاه (در این مورد گاهی کارت دانشجویی کافی است)
 • مبلغی برای سپرده گذاری(به خاطر داشته باشید که حداقل سپرده برای بانک‌ها و حساب‌های بانکی مختلف، متفاوت است)

تعداد بسیار کمی از کشورها به اطلاعات بیشتری مانند مدرکی برای داشتن حساب بانکی در کشور مبدا، نیاز دارند. در این موارد باید پیش از ترک کشورتان، تحقیق کنید. به عنوان مثال، اگر به صورتحساب بانکی معتبر نیاز دارید، برای انتقال آن باید هزینه زیادی بپردازید.

 

آیا به عنوان دانشجوی بین المللی، امکان افتتاح حساب محلی وجود دارد؟

در اکثر کشورها، افتتاح حساب بانکی در آن کشور، کاملا امکان پذیر است ولی به آن سادگی که شما فکر می‌کنید نیست و برای این کار باید تا زمان رسیدن به کشور میزبان، صبر کنید. این موضوع، در چند هفته اول، کمی فشار به شما وارد می‌کند و نیاز خواهید داشت وجه نقد خود را تبدیل کنید. ولی هرچه زودتر حساب بانکی خود را باز کنید، در دراز مدت برای شما بهتر خواهد بود.

 

 

حساب‌های بانکی برای دانشجویان در اروپا

در اروپا، بانک‌های بین المللی زیادی پیدا می‌شوند و شاید بخواهید به یکی از این بانک‌ها مراجعه کنید چرا که در سراسر قاره اروپا، امکان کار با آنها را خواهید داشت. به یاد داشته باشید که برخی از کشورها، مثل فرانسه، محدودیتی برای افتتاح حساب غیرشهروندان این کشور ندارند اما به طور مثال در این کشور برای مدیریت مراحل کار، بایستی به زبان فرانسه صحبت کرد.

در بریتانیا، می­ توانید تا هنگامی که مقیم قانونی به شمار می آیند، حساب بانکی افتتاح کرده و آن را حفظ کنید. زمانی که این کشور را ترک کنید، احتمالا محدودیت­­ های بانکی شما را مجبور به بستن حساب بانکی در بریتانیا می­ کند. بانک­­ هایی هستند که هنوز به افراد غیرمقیم نیز اجازه می­ دهند حساب ­های خود را باز نگه دارند و می­توانید برای بازپرداخت وام­ های خود در یکی از این بانک ­ها حساب بانکی افتتاح نمایید.

 

 

 

افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان در کانادا

بسیاری از بانک ها جهت افتتاح حساب بانکی در کانادا گزینه های مناسبی هستند و همچنین این بانک ها می توانند در حوزه مدیریت مالی و بودجه مراجعان خود را راهنمایی کنند. در ادامه مراحل افتتاح حساب بانکی در کانادا شرح داده شده است.

 1. انتخاب بانک

در کشور کانادا بانک‌های زیادی وجود دارد. اکثر این بانک‌ها، داخلی این کشور هستند. البته باید گفت که تعداد بسیاری بانک‌های خارجی هم وجود دارد که در این کشور فعالیت می‌کنند. بیشتر حساب های بانکی در کانادا از هزینه های ماهانه برای دانشجویان چشم پوشی می کنند و مزایایی مثل رده بندی یا تخفیف های ویژه برای حساب های پس انداز ارائه می دهند.

در بین بانک‌های فعال در کشور، پنج بانک معروف وجود دارد که بخش اعظم مبادلات اقتصادی کشور در دست آنهاست. این ۵ بانک به Big Fiveمعروف بوده و در  فهرست 50 بانک ایمن و مطمئن دنیا جای دارند. به جزء این پنج مورد،National Bank  را هم باید به لیست بانک‌های فعال در کانادا افزود.

به خاطر داشته باشید در کانادا، هر بار که از دستگاه خودپرداز بانکی غیر از بانک خودتان استفاده می کنید، هزینه تراکنش پرداخت خواهید کرد. بنابراین یک راه خوب برای انتخاب یک بانک، این است که ببینید کدام دستگاه های خودپرداز در محوطه دانشگاه شما یا شهر شما بیشتر است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید مزایایی است که بانک به شما ارائه می کند. همان طور که می بینید، بانک ها معمولاً حداقل یک پیشنهاد یا پاداش برای افتتاح حساب در آنجا برای مشتریان خود در نظر می گیرند. حال با شما است که بررسی کنید کدام یک از این پیشنهادات برای شما بهتر خواهد بود.

برخی از بانک ها با توجه به برنامه های پله ای، تخفیف های خاصی را برای افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان در کانادا و دانشجویان در حال تحصیل ارائه می دهند. همیشه باید بررسی کنید که آیا شما به عنوان یک دانشجو واجد شرایط استفاده از این مزایا هستید یا خیر. این مساله که آیا می خواهید از یک کارت اعتباری استفاده کنید یا حساب پس انداز داشته باشید؛ را به خوبی بررسی نمایید. این هم یکی دیگر از مواردی است که می تواند تعداد بانک های مدنظر شما را محدود کند.

در ادامه، لیست بهترین بانک‌های کانادا که برای دانشجویان حساب بانکی بدون کارمزد و پکیج ویژه دارند، آورده شده است:

RBC (Royal Bank of Canada)

TD Canada Trust

Scotia Bank

BMO (Bank of Montreal)

CIBC(Canadian Imperial Bank of Canada)

National Bank

 1. انتخاب حساب

دو نوع حساب بانکی در کانادا وجود دارد:

حساب جاری(chequing): این نوع حساب به شما اجازه می دهد تا هرچند بار که تمایل دارید پول واریز و برداشت نمایید. معمولاً هنگامی که یک حساب جاری را باز می نمایید، یک دفترچه حساب و کارت اعتباری دریافت می کنید. اکثر دانشجویان بین المللی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود باید اقدام به افتتاح یک حساب بانکی در کانادا می کنند. همچنین ممکن است در صورت تمایل امکان دریافت یک کارت اعتباری از طریق حساب جاری خود را نیز داشته باشید.

حساب های پس انداز(Savings): این نوع حساب سود کمتری دارد اما با باز کردن آن شما می‌توانید در درازمدت، پس‌انداز کنید. در صورتی که دانشجویان تمایل به پس انداز پول برای شرایط اضطراری داشته باشند می توانند از نوع حساب استفاده کنند. انواع حساب پس‌انداز که در بانک‌های کانادا موجود هستند، بدین شرح است:

Basic : حساب پس‌انداز Basic رایج‌تر است و اکثر بانک‌ها این نوع حساب پس‌انداز را به مشتری‌ها پیشنهاد می‌کنند. در این نوع حساب پس‌انداز، حداقل نرخ بهره سالانه موجودی مشتری بین نیم تا یک درصد است.

High Yield : افرادی که به دنبال نرخ بهره بالاترند می‌توانند از حساب پس‌اندازHigh Yield  استفاده کنند. نرخ بهره این نوع حساب، بالاتر از ۲ درصد است ولی در مبلغ تراکنش‌هایی که می‌توانید انجام دهید محدودیت‌هایی دارد.

Money Market: این نوع حساب به نسبت Basic نرخ سود بالاتری دارد. حساب پس‌انداز Money Market هم مانند High Yield محدودیت تراکنش دارد.

Online: نرخ بهره حساب بانکی آنلاین در بانک‌های کانادا، ۴ تا ۶ درصد است.

 

 1. بررسی حساب های بانکی

بانک های بسیاری در کانادا وجود دارد، بنابراین تحقیق در مورد مزایای این بانک ها ارزشش را دارد. بانک های کوچک تر یا منطقه ای مثل بانک غربی کانادایی (Canadian Western Bank) و بانک لورنتیان (Laurentian) وجود دارد، پس بهتر است برای شناسایی بانک های نزدیک به دانشگاه خود زما صرف کنید. علاوه بر این ها، بعضی از بانک های آنلاین مانند تنگرین (Tangerine) یا سیمپلی فایننشال (Simplii Financial) هم پیشنهادات قابل توجهی برای افتتاح حساب بانکی در کانادا ارائه می کنند.

 

4.چگونگی افتتاح حساب بانکی

هرچند افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان در کانادا به شکل آنلاین یا تلفنی هم امکان پذیر است اما در صورتی که یک دانشجوی بین المللی هستید توصیه می شود حساب بانکی خود را به صورت حضوری باز کنید تا اطمینان حاصل کنید هیچ مشکلی برای افتتاح حساب بانکی در کانادا برای شما پیش نخواهد آمد. حساب‌هایی که به‌صورت تلفنی یا آنلاین افتتاح می‌شوند تا هنگامی که مدارک قابل‌قبول به بانک ارائه نشود حالت مشروط خواهند داشت. برای افتتاح حساب هر متقاضی باید مدارک و شرایط لازم را دارا باشد. در زمان افتتاح حساب بانکی در کانادا، به دو نسخه از موارد زیر نیاز دارید:

 • گذرنامه
 • نامه پذیرش
 • مجوز تحصیل
 • مجوز موقت (فرمIMM 1442،1208،1102)
 • گواهینامه رانندگی کانادایی یا ایالات متحده آمریکا
 • کارت شناسایی دولت کانادا
 • چک های مسافرتی

امکان دارد این الزامات بین بانک ها کمی با هم متفاوت باشد، از این رو مطمئن شوید که پیش از مراجعه به بانک موارد مورد نیاز را با خود همراه دارید. قبل از افتتاح حساب بانکی در کانادا بهتر است درباره پیشنهادهای ارائه شده توسط بانک‌های دیگر کاملا تحقیق کنید. به‌عنوان نمونه، بعضی از بانک‌ها برای نگهداری از پول شما در حساب جاری و ارائه خدمات دیگر، هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند. این در حالی است که برخی از بانک‌ها به این صورت عمل نمی‌کنند.

 

 

 

افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان در آمریکا

 1. انتخاب بانک

بانکی را انتخاب کنید که شعبه و دستگاه خودپرداز آن در نزدیکی محل زندگی شما در ایالات متحده آمریکا باشد. برای خدمات مانند بانکداری دیجیتال و کارتهای نقدی و کارت اعتباری، از بانک سوال کنید. هزینه های بانک بر اساس مقدار پول منتقل شده و حداقل مبلغی که می خواهید در حساب خود نگه دارید اعمال می شود.

 •  آیا FDIC بانک را بیمه می کند؟

شما بایستی بانکی را انتخاب کنید که به وسیله شرکت بیمه سپرده فدرال تأمین شود. این اطمینان حاصل می شود که اگر بانک با مشکلی روبرو شود پول خود را دریافت می کنید.

 • بانک هایی که به دانشجویان بین المللی، خدمات حساب بانکی در ایالات متحده ارائه می دهند

چندین بانک وجود دارد که خدمات افتتاح حساب بانکی را برای دانشجویان بین المللی در ایالات متحده ارائه می دهند. درست مثل یک حساب بانکی عادی، این بانک ها خدمات بانکی یکسانی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و به آنها اجازه می دهند پول را به صورت آنلاین ارسال کنند یا از خانواده دریافت کنند. برخی از بانک ها و انواع حساب های معروف عبارتند از:

Bank of America Advantage SafeBalance Banking

Wells Fargo Student Checking Account

HSBC USA International Student Account

U.S. Bank Student Checking Account

TD Bank TD Student Checking

Capital One 360 Checking Account

Santander Student Value Checking

Chase Chase College Checking

 1. انتخاب حساب

دو نوع حساب بانکی وجود دارد که یک دانشجوی بین المللی می تواند در ایالات متحده انتخاب کند:

حساب پس انداز: این حساب به شما امکان می دهد که یک دانشجو نرخ بهره بهتری داشته باشد و در یک دوره طولانی یا اگر به صورت نیمه وقت کار می کنید، پس انداز کند.

حساب جاری: به شما امکان می دهد هر چند وقت که بخواهند پول را بصورت آنلاین واریز، برداشت و ارسال کنید.

یک حساب جاری برخی از بانک ها صرفا به دانشجویان اجازه می دهند با ویزای دانشجویی آمریکا خاص مثل F1 Visa (تحصیلات آکادمیک)، J1 Visa (آموزش عملی) یا M1 Visa (تحصیلات حرفه ای) حساب باز کنند. حائز اهمیت است که با بانک مکاتبه داشته باشید و ببینید وابستگی آنها به برنامه های ویزا چیست.

 1. چگونگی افتتاح حساب بانکی

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، برای افتتاح حساب بانکی در ایالات متحده آمریکا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • گذرنامه
 • ویزای دانشجویی
 • شناسنامه دوم (کارت دانشجویی یا گواهینامه رانندگی)
 • اثبات ثبت نام دانشگاه
 • مقدار وجه برای افتتاح حساب بانکی (برای هر بانک مقدار آن متفاوت است)

می توانید برای افتتاح حساب خود به شعبه بانک مراجعه کنید یا به وب سایت آنها مراجعه کنید تا ببینید آیا آن ها به دانشجویان اجازه می دهند به شکل آنلاین افتتاح حساب کنند.

 

 

استفاده از منابع دانشگاهی برای افتتاح حساب بانکی دانشجویی

دانشگاه­ هایی که سعی در حفظ تنوع بین المللی دارند، به دانشجویان پذیرش شده خود کمک بسیاری می کنند. شاید بهتر باشد با تعدادی از سازمان ها برای دریافت کمک، در ارتباط باشید:

دفتر ثبت نام، شماره دانشجویی یا تاییدیه ای به شما می دهند که حتما برای افتتاح حساب بانکی دانشجویی به آن نیاز خواهید داشت. اگر در خوابگاه دانشگاه زندگی می کنید، شاید ضروری باشد با بخش مسکن برای مدارک اقامت خود تماس بگیرید.

دفتر دانشجویان بین المللی شما را به قابل دسترس ترین بانک ها راهنمایی می کنند و حتی شاید در صورت نیاز به فرد مسلط به زبان آن کشور، بتوانند به شما کمک کنند.

اگرچه پیش از ورود به کشور مقصد، کار چندانی برای افتتاح حساب بانکی نمی توانید انجام دهید، برای این مرحله حیاتی در مسیر تحصیل خود تا ترک کشور منتظر نمانید.

 

جمع بندی

در این نوشتار سعی شده است، دید نسبتاً جامعی از افتتاح حساب در کشورهای دیگر به ویژه در بین دانشجویان بین المللی ارائه شود. در این مقاله، به بررسی افتتاح حساب بانکی به خصوص در کشورهای اروپا، کانادا و آمریکا پرداخته شده است. همانطور که تشریح شد باز کردن حساب بانکی به سهولت انجام اموری مالی دانشجویان کمک می‌کند و در واقع یک ضرورت به حساب می آید. بنابراین بهتر است پیش از خروج از کشور خودتان، درباره این مسأله تحقیق کنید تا نگرانی کمتری از این بابت به سراغ تان بیاید.

 

 

 

من زبانه # 1 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. یک صبح، هنگامی که گرگور سامسا از رویاهای مضطرب از خواب بیدار شد، متوجه شد که خود را در یک تختخواب تبدیل کرده است به یک خرمالو وحشتناک.
من زبانه # 2 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. مجموعه ای از نمونه‌های نساجی روی میز گذاشته شد – سامسا یک فروشنده مسافر بود.
من زبانه # 3 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. قطره باران می تواند شنیده ضربه زدن به پنجره، که باعث شده او را بسیار ناراحت کننده احساس. در مورد اینکه اگر کمی طولانی بخوابم، این همه مزخرف را فراموش میکنم.
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه