توزیع گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران

وزارت خارجه طالبان: آغاز توزیع گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران

صدور گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران

 

توزیع گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران

 

وزارت خارجه طالبان اعلام کرد که براساس دستور رهبری این گروه توزیع گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران آغاز شده است. طرح توزیع گذرنامه بر اساس طرحی جامع آغاز شده است که متقاضیان گذرنامه را به دسته های مختلفی تقسیم کرده است. در مرحله نخست، فرآیند توزیع گذرنامه برای کودکان تازه متولد شده بر اساس شرایط خاصی توزیع می­ شود.

این شرایط مثل: داشتن کارت شناسایی الکترونیکی، در صورت عدم وجود کارت شناسایی الکترونیکی، داشتن کارت تولد از بیمارستان مربوطه، کارت شناسایی الکترونیکی پدر کودک یا داشتن گذرنامه و یا داشتن کارت اقامت کشور میزبان است.

امارت اسلامی افغانستان به مهاجرین افغان در ایران اطمینان می‌دهد که روند توزیع پاسپورت به سایر افغان‌ها را به طور عادی به‌زودی آغاز خواهد کرد. شماری از مهاجران افغان در ایران از روند توزیع پاسپورت در کنسولگری افغانستان در این کشور ابراز خشنودی می‌کنند. آنان می‌گویند که عدم دسترسی به پاسپورت آنان را با چالش‌های گوناگون روبه‌رو ساخته بود.

شماری از فعالان حقوق مهاجران در ایران آغاز این روند را برای مهاجران افغان یک اقدام نیک می‌دانند. آصفه ستانکزی، فعال حقوق مهاجران افغان در ایران، گفت:«مهاجرین با چالش‌های مختلفی مواجه شدند خصوصاً محصلین افغان که از ادامه تحصیل باز ماندن، تاجران و مسافرین که قصد مسافرت به جا‌های دیگری را داشتند».

محمدخان محمدزی، یک فعال دیگر حقوق مهاجران، افزود: «سفارت امارت اسلامی افغانستان باید با فراهم ساختن امکانات توزیع پاسپورت این خدمات را طور دائم و مستمر به مردم ارائه دهد.»

بر بنیاد آمار‌های وزارت خارجه، روزانه نزدیک به یک هزار پاسپورت برای کنسولگری‌ها به چاپ می‌رسد. در یک سال پیش 300 هزار پاسپورت را برای مهاجران افغان در کشور‌های دیگر توزیع کرده‌اند. در نهایت، مسئولان این وزارت می‌گویند که تلاش دارند تا جهت رفع چالش‌های مهاجران این روند را در ازبیکستان و چین نیز از سر بگیرند.

 

توزیع گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران

وزارت خارجه طالبان: آغاز توزیع گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران

صدور گذرنامه در سفارت افغانستان در تهران