طرح واکسیناسیون فلج اطفال در غرب افغانستان اجرایی شد

یک میلیون و ۲۵۰ هزار کودک در غرب افغانستان واکسن فلج اطفال دریافت می‌کنند.

واکسیناسیون فلج اطفال

 

رئیس بهداشت و درمان ولایت هرات با اشاره به پنجمین دور از طرح واکسیناسیون فلج اطفال گفت: 750 هزار کودک زیر پنج سال در ولایت هرات واکسینه می‌شوند.

 

واکسیناسیون فلج اطفال در غرب افغانستان

 

وزارت بهداشت و درمان حکومت افغانستان همچنین گفته است واکسیناسیون فلج اطفال در 28 ولایت این کشور آغاز خواهد شد. همچنین قرار است در حوزه غرب افغانستان یک میلیون و 250 هزار کودک زیر پنج سال واکسن دریافت کنند.

مقام‌های محلی حکومت افغانستان در هرات همچنین به فرمانداری‌ها تأکید کرده‌اند که با تیم‌های سیار برای واکسیناسیون همکاری کنند. قرار است در این طرح سراسری، تیم‌های واکسیناسیون به صورت خانه به خانه کودکان زیر پنج سال را واکسینه کنند.

گفتنی است که افغانستان و پاکستان تنها کشورهایی در جهان هستند که بیماری فلج اطفال به طور کامل در آنها ریشه کن نشده‌ است. دلیل اصلی گسترش این ویروس رفت‌ و آمدهای نامنظم مردم و بیماران از پاکستان به افغانستان در گسترش این ویروس تاثیرگذار بوده است.

نشست مشورتی سازمان ملل پس از مشاهده موارد جدید فلج اطفال در افغانستان همه کودکان زیر 5 سال بلخ واکسن فلج اطفال دریافت کردند. بیش از یک میلیون کودک افغان در برابر فلج اطفال واکسینه خواهند شد. یونیسف برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در شرق افغانستان را از سر می‌گیرد.

بیماری فلج اطفال چیست؟

 

فلج اطفال که به آن «پولیومیلیت» (Poliomyelitis) یا به اختصار، «پولیو» (Polio) هم گفته می‌شود، نوعی بیماری ناتوان کننده و تهدید کننده زندگی است که در اثر آلوده شدن با یکی از سه سروتایپ ویروس پولیو (Poliovirus) ایجاد می‌شود.

ویروس فلج اطفال، از طریق گوارش و تنفس، از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و می‌تواند نخاع فرد را آلوده کند باعث فلج بخش‌هایی از بدن او شود. آلودگی به این ویروس، به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند.

علائم فلج اطفال

 

  • تب
  • گلو درد
  • سردرد
  • استفراغ
  • خستگی
  • کمر درد یا سفت شدن عضلات کمر
  • گردن درد یا سفت شدن عضلات گردن
  • احساس درد یا سفتی عضلات در بازوها یا پاها

طرح واکسیناسیون فلج اطفال در غرب افغانستان اجرایی شد

یک میلیون و ۲۵۰ هزار کودک در غرب افغانستان واکسن فلج اطفال دریافت می‌کنند.

واکسیناسیون فلج اطفال