زلزله هرات ؛ افزایش تلفات انسانی به بیش از ۲۰۰۰ نفر

زمین‌ لرزه‌‌ای با قدرت ۶.۳ ریشتر و در عمق ۱۴ کیلومتری زمین، روز شنبه هرات را لرزاند.

زلزله هرات

زمین‌ لرزه‌‌ای با قدرت ۶٫۳ ریشتر و در عمق ۱۴ کیلومتری زمین، هرات را لرزاند.

زلزله هرات

 

این زلزله حوالی ساعت ۱۱:۰۰ قبل از ظهر روز شنبه در زنده‌جان و شماری دیگر از ولایت های هرات اتفاق افتاد.

همچنین، با چندین پس‌لرزه دیگر همراه بود که باعث افزایش تلفات و خسارات شد.

 

مقامات حکومتی در هرات با برگزاری نشستی اعلام کردند بیش از سه هزار خانواده در زلزله این ولایت آسیب دیده‌اند.

 

شهر هرات مرکز استان هرات بوده و دومین استان بزرگ افغانستان می باشد. این شهر در فاصله 116 کیلومتری مرز کشور ایران واقع شده است. در حالی که تلفات زلزله غرب افغانستان افزایش داشته است اما آمار متفاوتی از منابع مختلف به رسانه‌ها مخابره شده است. این مقامات در این نشست اظهار داشتند حدود 15 روستا در شهرستان «زنده جان» ولایت هرات نیز ویران شده است. گفته می شود هنوز قربانیان بسیاری نیز زیر آوارها مانده‌اند.

مقامات محلی در هرات می‌گویند شهرستان‌های دیگری مانند «کهسان»، «غوریان» و «رباط سنگی» ولایت هرات نیز در این زلزله آسیب دیده‌اند. از سوی دیگر، مقامات ریاست مبارزه با رویدادهای طبیعی هرات نیز اعلام کرده است تاکنون بیش از دو هزار  نفر در پی این زلزله جان باخته‌اند.
عبدالواحد ریان، رئیس بخش مطبوعاتی وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت افغانستان در گفتگو با یک رسانه افغان مدعی شده است: تاکنون بیش از 2 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. تیم های امداد و نجات به همراه مردم محلی در تلاش برای بیرون کشیدن اجساد کشته شدگان و مجروحان گرفتار در زیر آوار هستند.

ملا جانان سایق، سخنگوی وزارت مدیریت بلایای طبیعی افغانستان پیشتر گفته بود که احتمال افزایش تلفات وجود دارد. این زمین لرزه خسارات سنگینی را در ولایات شمال غربی هرات و بادغیس وارد کرده است. افغانستان غالباً در رشته کوه هندوکش، که در نزدیکی محل تلاقی صفحات تکتونیکی اوراسیا و هند قرار دارد، تحت تأثیر زلزله قرار می‌گیرد.

 

 

 

زلزله هرات ؛ افزایش تلفات انسانی به بیش از ۲۰۰۰ نفر

زمین‌ لرزه‌‌ای با قدرت ۶.۳ ریشتر و در عمق ۱۴ کیلومتری زمین، روز شنبه هرات را لرزاند.

زلزله هرات