ممنوعیت فعالیت اتباع خارجی در بازارهای مشهد

ممنوعیت کار اتباع خارجی

فرمانداری مشهد در مرکز استان خراسان رضوی ایران فعالیت سیار اتباع خارجی را در بازارهای این  شهر با ابلاغ دستوری ممنوع کرده است.

 

به گزارش رسانه‌های ایرانی این دستور روز شنبه 2 دی ماه سال جاری در ورودی جمعه‌بازار شهر مشهد نیز نصب شده است.

این در حالی است که ممنوعیت کار اتباع خارجی در برخی از شهرهای ایران نگرانی را میان مهاجران افغان‌ در آن کشور ایجاد کرده است.

مهاجران افغان که در ایران زندگی می کنند از رفتار نادرست پولیس این کشور انتقاد کرده و از امارت اسلامی خواهان رسیدگی به چالش‌های فراراه شان هستند.

عنایت الله الکوزی، یکی از مهاجران افغان در ایران درباره مشکلاتش می‌گوید: «تقاضای مهاجران از حکومت امارت اسلامی این است که از طریق روابط دیپلماتیک به مشکلات مهاجران رسیدگی نمایند تا مهاجرین از طریق حقوق بین‌المللی شان از حقوق مهاجرت برسند.»

غلام غبار می‌گوید: «وضعیت مهاجرت بسیار سخت است. امیدوار هستم که در کشور به خصوص ایران و پاکستان که میزان بیشتر از افغان‌ها بودند، مطابق به قوانین بین‌المللی به مهاجران که در کشور آنان وجود دارند، برخورد صورت بگیرد.»

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، تنها نیم میلیون افغان در شهر مشهد به‌سر می‌برند.

آصفه ستانکزی، فعال عرصه حقوق مهاجران در این باره گفت: «ایران باید به مهاجران به دید دراز مدت ببیند و از مهاجران ساکن در ایران برای رونق چرخه اقتصادی استفاده مؤثر کند.»

همزمان با این وزارت مهاجران و عودت کنندگان با انتقاد از این‌گونه اقدامات کشورهای میزبان می‌گوید که تلاش دارند تا با مقام‌های ایرانی مبنی بر حل چالش‌های مهاجران گفت‌وگو کنند.

عبدالرحمن راشد، معین وزارت مهاجران و عودت کنندگان: «در این باره مقام‌های امارت اسلامی با نماینده‌های ایران صحبت کرده‌اند و فعلاً هم سرپرست وزارت خارجه ما خود متقی صاحب سفر کرده‌اند و انشاالله در این باره همراه شان صحبت کرده و مشکلات آنان را حل خواهد کرد.»

پیش از این نیز وزیر خارجه‌ی ایران از سازمان ملل متحد خواسته بود تا زمینه‌ی برگشت اتباع خارجی را به کشورشان فراهم کند.

او همچنان گفته بود که بیش از ۴۵ سال می‌شود ایران میزبان مهاجران افغان است و از سازمان ملل متحد خواسته تا در برگشت آنان به افغانستان با ایران همکاری کند.

ممنوعیت فعالیت اتباع خارجی در بازارهای مشهد

ممنوعیت کار اتباع خارجی