مالیات خرید و فروش ارز خارجی در سال 1402

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

 

مالیات خرید و فروش ارز خارجی در سال 1402، مالیاتی است که به معاملات ارز، تعلق می گیرد و میزان آن، علی الحساب، 10 درصد از ارز مورد معامله می باشد. نحوه ثبت اظهارنامه مالیات ارز 1402، از طریق سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی بوده و این مالیات باید، از طریق یکی از روش های پرداخت، نظیر شناسه 30 رقمی یا بارکد و در مهلت مقرر، پرداخت گردد.

در چند سال گذشته، تحت تاثیر عوامل متعددی، ارزش پول ملی کشور ما، کاهش و به موازات آن، قیمت ارزهای خارجی، افزایش یافت که این امر، دارای آثار منفی متعدد، بر اقتصاد و زندگی روزمره مردم، بوده است. افزایش قیمت انواع کالا به ویژه کالاهای وارداتی، از مهم ترین آثار منفی کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت ارزهای خارجی است.

برای حل این مشکل و به منظور شناسایی فروشندگان و خریداران حرفه ای ارز و جلوگیری از دپوی ارز در دست این افراد -که یکی از مهم ترین عوامل افزایش قیمت ارز بوده- سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت نوعی از مالیات را برای این گروه، اجباری نموده که به آن، مالیات خرید و فروش ارز خارجی گفته می شود. ثبت اظهارنامه مالیات ارز 1402 و پرداخت آن، باید به ترتیب مخصوص به خود، انجام گیرد تا فرد، مشمول جریمه های مالیاتی نگردد.

 

مالیات خرید و فروش ارز خارجی چیست؟

همانگونه که در مقدمه گفتیم، در سال های اخیر، قیمت ارزهای خارجی در کشور ما، با افزایش بی رویه و سرسام آوری مواجه گشت و این امر، بر کاهش ارزش پول داخلی تاثیر گذاشت. این موضوع، سبب بروز مسائل و مشکلاتی در جنبه های مختلف اقتصادی، معیشتی و زندگی روزمره افراد جامعه گردید و به همین دلیل هم، اخیرا طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه، در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت ارز در کشور ما، فعالیت اشخاصی است که به طور حرفه ای، اقدام به خریداری ارز در قیمت پایین و دپوی آن کرده و با افزایش قیمت ارز، اقدام به فروش آن می نمایند. خرید ارز در حجم بالا و پیرو آن، کاهش میزان ارز در جامعه، در طولانی مدت، موجب افزایش تقاضا و در نتیجه، افزایش قیمت ارز در کشور می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره بانک مرکزی اقدام به راه‌اندازی سایت مشاهده قیمت ارز در صرافی ها کرده تا بتوان به صورت شفاف از نرخ های دلار و یورو در معاملات صرافی ها مطلع شد.

به همین دلیل، سازمان امور مالیاتی کشور، در کنار انواع دیگر مالیات، همچون مالیات طلا، با هدف شناسایی فروشندگان و خریداران حرفه ای ارز و جلوگیری از دپوی آن، پرداخت نوعی از مالیات را برای این گروه از افراد، اجباری نموده که به آن، مالیات خرید و فروش ارز خارجی گفته می شود و از طریق ثبت اظهارنامه مالیات ارز، در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir، تعیین و پرداخت می گردد.

البته، در جایی که امکان دپوی ارز، توسط معامله کنندگان آن وجود نداشته، یعنی در موارد مربوط به خرید ارز مسافرتی از سامانه ارز مسافرتی، صادرات و واردات، خرید دارو و خرید ارز دانشجویی، مقررات مربوط به مالیات ارز، من جمله، لزوم ثبت اظهارنامه مالیات ارز، اعمال و اجرا نمی شود و این موارد، جزو استثنائات این نوع از مالیات هستند.

بنابراین با توجه به توضیحات فوق، در تعریف مالیات خرید و فروش ارز در سال 1402، می توان گفت، مالیات خرید و فروش ارز خارجی، مالیاتی است که به معاملات ارز، تعلق می گیرد و این مالیات، در جایی، قابل دریافت است که احتمال دپوی ارز و سودآوری از محل خرید و فروش آن، وجود دارد. به همین جهت، برخی از فعالیت ها، همچون خرید ارز مسافرتی ، صادرات و واردات، خرید دارو و خرید ارز دانشجویی، از مالیات ارز، معاف می باشند.

 

میزان مالیات خرید و فروش ارز در سال 1402

در بخش قبل به این سؤال پاسخ دادیم که مالیات خرید و فروش ارز خارجی در سال 1402 چیست و توضیح دادیم که این مالیات، در جایی که احتمال دپوی ارز و سودآوری از محل خرید و فروش آن وجود دارد، به معاملات ارز، تعلق میگیرد. همچنین، اشاره کردیم، این مالیات، از طریق ثبت اظهارنامه مالیات ارز، در سامانه اظهار مالیاتی، تعیین می گردد.

سوالی که برای مشمولین این نوع مالیات مطرح می شود، این است که میزان مالیات خرید و فروش ارز در سال 1402 چقدر می باشد؟ در پاسخ به این سؤال، باید گفت، بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، با هدف اجرای مقررات ماده 163 قانون مالیات ‌های مستقیم و طبق اعلام بانک ‌مرکزی، میزان مالیات ارز در سال 1401، علی الحساب، 10درصد از ارز مورد معامله بوده و از طریق ثبت اظهارنامه مالیات ارز 1402، تعیین و پرداخت می گردد.

 

نحوه ثبت اظهارنامه مالیات خرید و فروش ارز خارجی

در بخش قبل، در مورد میزان مالیات خرید و فروش ارزها در سال 1402 صحبت کردیم. اما مطابق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، مشمولین مالیات ارزی، باید برای ثبت نام در سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی و پرداخت مالیات متعلقه، در مهلت های قانونی، اقدام نمایند تا مشمول جرایم مالیاتی نشوند. با توجه به اهمیت این مساله، در این بخش، به توضیح نحوه ثبت اظهارنامه مالیات ارز 1402، می پردازیم که مطابق راهنمای تصویری زیر می باشد:

مرورگر دستگاه خود را باز کرده و عبارت “سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی” یا آدرس tax.gov.ir را جست و جو کنید تا وارد صفحه ای مشابه صفحه زیر شوید. سپس، بر روی گزینه صورت معاملات فصلی کلیک نموده تا شما را به سامانه ارسال معاملات فصلی، هدایت کند.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

در این مرحله از مراحل نحوه ثبت اظهارنامه مالیات ارز 1402، پس از مطالعه توضیحات، بر روی دکمه “سامانه صورت معاملات” کلیک نمایید.

 

نام کاربری و کلمه عبوری را که در هنگام پیش ثبت نام و ثبت نام، دریافت نموده اید، در کادرهای مربوطه، وارد کرده و پس از وارد کردن تصویر امنیتی، دکمه ورود را بزنید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

به منظور ثبت اظهارنامه مالیات خرید و فروش ارزها، بسته به اینکه خریدار یا فروشنده ارز بوده اید، یکی از گزینه های گزارش خرید یا گزارش فروش را انتخاب نمایید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

 

در این مرحله از مراحل نحوه ثبت اظهارنامه مالیات ارز 1402، دکمه ایجاد را بزنید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

بعد از ورود به مرحله جدید، بر روی دکمه ثبت رکورد جدید، کلیک نمایید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

در این مرحله از مراحل ثبت اظهارنامه مالیات ارز خارجی، اطلاعات مربوط به معامله خرید یا فروش ارز را وارد نمایید؛ تکمیل کردن کادر های ستاره دار، الزامی است.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

پس از وارد کردن تمام اطلاعات لازم بر روی دکمه ثبت نهایی کلیک نمایید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

نکته مهم اینکه؛ ثبت اظهارنامه مالیات خرید و فروش ارز در سال 1401، در مرحله اول، مستلزم انجام مراحل پیش ثبت نام و ثبت نام در سایت سازمان امور مالیاتی کشور می باشد. جهت انجام این امر، متقاضیان باید، پس از ورود به صفحه اصلی سازمان امور مالیاتی، مطابق آنچه در بالا گفته شد، گزینه ثبت نام و پیش ثبت نام را از سمت راست صفحه انتخاب کرده و نسبت به انجام این امر، اقدام نمایند.

 

نحوه پرداخت مالیات خرید و فروش ارز 

پس از آنکه اظهارنامه مالیات ارز خارجی در سال 1401، ثبت شد و میزان قطعی مالیات خرید و فروش ارز خارجی، مشخص گردید، قبض مالیاتی، برای مشمولین، صادر شده و مودی مالیاتی، باید، برای پرداخت آن، اقدام کند. پرداخت مالیات خرید و فروش ارز در سال 1401، همانند اعتراض به مالیات، به چند روش، امکان‌پذیر می باشد که در این بخش، به توضیح این روش ها می پردازیم. نحوه پرداخت این نوع مالیات، به شرح زیر است:

پرداخت مالیات خرید و فروش ارزها از طریق سامانه پرداخت قبض مالیات که مطابق مراحل زیر می باشد:

مرورگر دستگاه خود را باز کرده و آدرس tax.gov.ir را در آن جستجو نمایید. پس از ورود به صفحه ای مشابه صفحه زیر، بر روی قسمت سایر خدمات مالیاتی کلیک کرده و سپس، گزینه پرداخت الکترونیک مالیات را انتخاب کنید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

اکنون، بر روی عبارت سامانه الکترونیک پرداخت مالیات، کلیک کنید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

در این مرحله از مراحل پرداخت مالیات ارز از طریق سامانه پرداخت قبض مالیات، نام کاربری و رمز عبوری را که در هنگام پیش ثبت نام و ثبت نام دریافت نموده اید، در کادرهای مربوطه وارد کرده و پس از وارد کردن تصویر امنیتی، دکمه ورود را بزنید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

به منظور پرداخت مالیات خرید و فروش ارز از طریق سامانه پرداخت قبض مالیات، گزینه صدور قبض جدید را کلیک کنید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

چنانچه اطلاعات، مورد تایید شما است، دکمه ادامه را بزنید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

در آخرین مرحله از مراحل پرداخت این مالیات از طریق سامانه پرداخت قبض مالیات، دکمه پرداخت آنلاین را کلیک کرده تا پس از ورود به درگاه بانکی، برای پرداخت مالیات ارز، اقدام نمایید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

پرداخت مالیات خرید و فروش ارزها با شناسه 30 رقمی، از دیگر روش های پرداخت مالیات ارز در سال 1402 می باشد که مطابق مراحل زیر است:

آدرس payments.tax.gov.ir را در مرورگر دستگاه خود، جست و جو نمایید. با وارد شدن به صفحه ای مشابه صفحه زیر، بر روی گزینه شناسه 30 رقمی، کلیک نمایید. اکنون، شناسه 30 رقمی قبض مالیات ارز و عدد تصویر امنیتی را در کادرهای مربوطه وارد کرده و دکمه بررسی شناسه قبض نسیم را کلیک نمایید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

در این مرحله از مراحل پرداخت مالیات خرید و فروش ارز، گزینه پرداخت را انتخاب کرده تا پس از ورود به درگاه پرداخت بانک، برای پرداخت مالیات خرید و فروش ارزخارجی، با شناسه 30 رقمی اقدام نمایید.

مالیات خرید و فروش ارز خارجی

 

پرداخت مالیات خرید و فروش ارز با بارکد

یکی از اطلاعاتی که قبض مالیات خرید و فروش ارز خارجی، حاوی آن بوده، یک بارکد 42 رقمی است. پرداخت این مالیات در سال 1402، با استفاده از این بارکد نیز امکان‌پذیر می باشد؛ به این ترتیب که مودی مالیاتی می تواند می تواند با مراجعه حضوری به اداره مالیاتی مربوطه و با اسکن کردن بارکد قبض، برای پرداخت مالیات با بارکد، با استفاده از یکی از کارت های شتابی، اقدام نماید.

 

 

 

من زبانه # 1 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. یک صبح، هنگامی که گرگور سامسا از رویاهای مضطرب از خواب بیدار شد، متوجه شد که خود را در یک تختخواب تبدیل کرده است به یک خرمالو وحشتناک.
من زبانه # 2 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. مجموعه ای از نمونه‌های نساجی روی میز گذاشته شد – سامسا یک فروشنده مسافر بود.
من زبانه # 3 محتوا هستم. برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. قطره باران می تواند شنیده ضربه زدن به پنجره، که باعث شده او را بسیار ناراحت کننده احساس. در مورد اینکه اگر کمی طولانی بخوابم، این همه مزخرف را فراموش میکنم.
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه
محتوای زبانه